Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: Новиот вид на коронавирус регистриран во осум европски земји

Новиот вид на вирус на корона е веќе откриен во осум европски земји, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге.

  • Осум земји во европскиот регион на СЗО досега идентификуваа нова варијанта на COVID–19, наречена VOC-202012/01, напиша Клуге на Twitter.

Според него, новиот вид на вирус се шири кај помладата популација, за разлика од претходните варијанти.

Тој го повика Клуге да биде внимателен додека се истражуваат неговите ефекти, како и да ги зајакне постојните заштитни мерки како што се физичкото растојание, носењето заштитни маски.

Нов вид на коронавирус беше идентификуван во Велика Британија на 14 декември.

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Македонија

На 24.12.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога и СВР Скопје околу 21.30 часот извршија претрес на дом,...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...