Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МОЖЕ ЛИ 5Г МРЕЖАТА ДА СОБОРИ АВИОН!? ЕКСПЕРТИТЕ БАРААТ ТЕМЕЛНА ИСТРАГА ПРЕД ДА СЕ ВОВЕДЕ ЦЕЛОСНО..

Со оглед на тоа што сè уште е релативно непозната, мрежата 5G сè уште е предмет на бројни стручни дискусии, како и теории на заговор. Сепак, администрацијата на американската државна авијација, како и Министерството за транспорт таму, испратија апел од експертска гледна точка.

Имено, овие институции побараа воведувањето на мрежата 5G во САД привремено да се запре додека не се спроведе истрага за тоа како тоа може да влијае на воздушниот сообраќај.

Како што објаснија, фреквентниот опсег на мрежата 5G е многу близу до фреквенциите што се користат за навигација во авионите, а тоа може да доведе до разни несреќи.

Тие исто така наведуваат дека една од потенцијалните последици, се разбира, може да биде авионска несреќа, а со тоа и човечки жртви.

Имплементацијата на мрежата 5G во САД значи дека таа ќе работи во спектарот од 3,7 до 3,98 GHz. Соседниот спектар, од 4,2 до 4,4 GHz, се користи веќе неколку децении за работа на височини, односно радарски уреди во авиони, кои ја мерат висината, пренесува „Defence News“.

Експертите, според тоа, сметаат дека треба да се спроведат темелни истражувања пред да продолжи воведувањето на 5G мрежите. Од друга страна, Федералната комисија за комуникации на САД не го дели ова мислење – тие тврдат дека растојанието помеѓу овие две фрекфенции е доволно и дека не треба да има проблеми.

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Балкан

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во...

Забава

Додека целата естрада се жали дека нема настапи поради мерките кои се воведени за превенција од КОВИД-19, Северина си најде начин како да го...

Македонија

Третиот столб од програмата со која настапи Мицкоски на вонредниот конгрес во Валандово, кој се однесува на зголемување на коалициските капацитети на партијата не...