Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СНИМКА ОД ЛЕГЕНДАРНАТА ПОСЕТА НА ТИТО ВО СЕВЕРНА КОРЕЈА: ГО ПРЕЧЕКАА МИЛИОНИ (видео)

Јосип Броз Тито често се состануваше со многу светски лидери и на патувањата го дочекуваше најсвечен пречек, а начинот на кој го пречекаа во Северна Кореја пред крајот на животот ги надмина сите други.

Летото 1977 година, Тито тргна на долга турнеја низ земјите од тогашниот комунистички блок.

Прво го посети Советскиот Сојуз, каде се состана со Леонид Брежњев, потоа се упати кон Кина, но пред тоа застана во Пјонгјанг за да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Ил Сунг.

Двајцата државници се состанаа на 21 август. За Тито беше организиран величествен прием и беше организирана повеќечасовна манифестација во негова чест на стадионот во главниот град.

Се проценува дека околу еден милион луѓе биле ангажирани во организирањето на дочекот на југословенската делегација предводена од Тито.

  • Дојдовме да ја посетиме вашата прекрасна земја водени од искрени желби да придонесеме за понатамошно подобрување на пријателската соработка меѓу нашите народи, рече Јосип Броз во својот поздравен говор на почетокот на настанот организиран за него.

По поздравните говори, започна прекрасна програма во која учествуваа неколку илјади луѓе. Игрите на совршено обучени учесници на програмата се менуваа со поздравни пораки за добредојде. Покрај тоа, програмата ги следеше мелодиите од Југославија, како и од Северна Кореја.

Ваквите величествени манифестации беа вообичаени за комунистичките земји од тоа време, но Севернокорејците ги доведоа до совршенство.

Ваквите настани се ретки денес и можат да се видат само на отворањето на Олимписките игри, кои се одржуваат со оддалеченост од 4 години. Слични настани се одржуваа во поранешна Југославија на роденденот на Тито на 25 мај секоја година.

Целата турнеја низ комунистичките земји, а особено посетата на Северна Кореја, беше под будното око на светските сили.

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Свет

Британски експерти тврдат дека новиот вид, откриен во таа земја, сега инфицира повеќе деца, а тие досега биле најзаштитени. Во САД дури 25 проценти...

Забава

Сцените од реалити програмата редовно ги изненадуваат сите, а овој пат се случи вистинска семејна караница. Едно од најгледаните реалити програми е секако тоа...