Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МЕРКЕЛ ЖИВЕЕ ПОД КИРИЈА И САМА ПАЗАРИ ВО МАРКЕТ

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее во некоја резиденција опкружеа со слуги.

Таа живее под кирија во стан во Берлин заедно со нејзиниот сопруг. Секој месец си ги плаќа сметките од струјата, водата, телефонот, интернетот, ТВ и претплатите на новинарите.

Пазари во маркет и нема некоја ликсузна кола или скапа облека.

Ангела Меркел зборува неколку странски јазици и ја води владата на третата најмоќна економија во светот, но и покрај тоа, таа останала „со нозете на земја“ и живее скромен живот.

Еден фоторепортер последно и рече: „Се сеќавам дека сум те сликал со истата облека и пред неколку години“.

Таа одговори: „Мојата работа е да му служам на народот, јас не сум модел“.

најчитани вести

Македонија

Во Февруари 2015 година, Капетанот на луксузниот прекуокеански брод Коста Конкордија беше осуден на 16 годишна казна затвор. Франческо Скетино беше прогласен за виновен...

Свет

Британски експерти тврдат дека новиот вид, откриен во таа земја, сега инфицира повеќе деца, а тие досега биле најзаштитени. Во САД дури 25 проценти...

Забава

Сцените од реалити програмата редовно ги изненадуваат сите, а овој пат се случи вистинска семејна караница. Едно од најгледаните реалити програми е секако тоа...

Забава

Пејачката Сандра Африка дефинитивно е една од најзгодните на балканската сцена, и тоа од моментот кога се појави на музичката сцена. Иако минаа многу...