6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

ХАОС ВО БИХ: МИГРАНТИ ПАЛАТ СЕ ПРЕД СЕБЕ ВО КАМПОТ КАЈ БИХАЌ

Вандализам во кампот Липа.

Мигранти во кампот кај Бихаќ, палат шатори, а спрема зборовите на кординаторот на шаторскиот камп станува збор за вандализам.

“Не знаеме која е големината на штетата, знаеме само дека пожарот тргнал во делот за сместување. Како што гледаме и понатаму се палат шаторите и мислам дека станува за вандализам. Мигрантите се револтирани и лути, сега ја пцујат и државата, тоа јасно се слуша“, рекла Омеровиќ за сараевски портал Klix.

Потсетува дека IOM планирал повлекување од оваа локација и гасење на сервисот, но вандализмот почнал пред нивното дислоцирање. “Тие сега се на ливада, а ние ќе ја продолжеме нашата работа на некоја друга локација.

“Не знаеме што ќе се случи со 1.350 луѓе од кампот кои досега останаа под отворено небо. Мигрантите немаа каде да одат, Липа е запалена. За утре се најавува снег, од кој шаторите ќе паднат и ќе прекине снабдувањето со струја бидејќи агрегатите не се наменети за зимски услови“, додала таа.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести