Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

НЕВЕРОЈАТНО: Ова е најскапиот “101” (фото)

Дали би дале илјадници евра за стар Застава 101? Веќе со денови на една страница за половни автомобили се нуди 12-годишна „скала 55“, која чини неверојатни 4.250 евра.

Неговата цена е фиксна, така што нема ни евро помалку или повеќе. Иако за многумина оваа барана сума пари е целосно нереална, сопственикот не се откажува и е упорен во намерата да го продаде „црвениот змеј“ за неколку илјади евра.

„Секоја стока има свој купувач и јас нема да ја намалам цената затоа што сум сигурен дека автомобилот вреди толку. Како да излегол од лента, целосно сочуван и во одлична состојба, минал околу 20.000 километри. Овој автомобил ќе служи подобро од некои странски. Секој има свое мислење, и моето е дека овој автомобил вреди само толку и сигурен сум дека ќе се продаде. Не знам зошто мојот оглас привлече толку внимание, кога имате и кабриолет Југо кој чини над седум илјади евра. Има луѓе кои се емотивно врзани за ваквите домашни возила и тоа не е огромна бројка за нив“, изјави сопственикот

Од друга страна, оние што разбираат автомобили, ги поправаат и продаваат, велат дека цената е доста висока и дека би било оправдано само ако станува збор за олдтајмер.

„Тој автомобил не чини толку ни нов. Ова се последните модели што беа произведени во 2008 година, тие се квалитетни, но сè уште не знам дали вредат за таа сума пари. Само ако тој поминал исклучително мала километража, тогаш само тогаш сопственикот може да ги очекува тие пари. Иако, не знам кој би  купил Застава за над четири илјади евра, кога можат да купат Ауди, Мерцедес … “, рече Драган Влашковиќ, автомеханичар од Чачак.

Имајќи предвид дека цената може да биде висока, самиот сопственик на крајот од огласот напишал дека нема грешка во огласот. Останува да видиме дали ќе го продаде.

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Забава

Фолк пејачката Светлана Цеца Ражњатовиќ важи за една од најзгодните жени на сцената. Без разлика дали ќе се појави во опуштена комбинација или елегантно...

Свет

Британски експерти тврдат дека новиот вид, откриен во таа земја, сега инфицира повеќе деца, а тие досега биле најзаштитени. Во САД дури 25 проценти...