Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Милан урива рекорди: „Росонерите“ повторија постигнување на Барса од 1948 година

Фантастичниот Милан и синоќа ја продолжи победничката серија во италијанската Серија А, а со новите три постигнати гола успеа да потсети на еден неверојатен рекор од далечната 1948 година.

Имено, со победата над Лацио од 3:2, „росонерите“ станаа првиот тим од 1948 година кој успеал да постигне два или повеќе погодоци на повеќе од 15 натпревари по ред во една календарска година.

Претходно тоа го направи само Барселона, која во 1948 година успеа да постигне два или повеќе погодоци на 18 натпревари по ред.

Милан е лидер во Серија А со 34 освоени бода до сега по 14 одиграни кола. Во следната рунда од италијанскиот шампионат, Беневенто е нов противник за момците на Стефано Пиоли.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Свет

Британски експерти тврдат дека новиот вид, откриен во таа земја, сега инфицира повеќе деца, а тие досега биле најзаштитени. Во САД дури 25 проценти...

Забава

Фолк пејачката Светлана Цеца Ражњатовиќ важи за една од најзгодните жени на сцената. Без разлика дали ќе се појави во опуштена комбинација или елегантно...