Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Каква иронија: Во елитен хотел со пет ѕвезди РАСПРАВАЛЕ ЗА ТРОШЕЊЕ НА ЈАВНИТЕ СРЕДСТВА

Собранискиот комитет за финансии, републички буџет и контрола на трошењето на јавните фондови одржа седница пред три дена и тоа само по себе не би било вест доколку членовите на парламентот, наместо во Собранието на Србија, не се собрале во луксузен хотел со пет ѕвезди во Врдник.

Членовите на одборот за финансии, кој брои 17 члена, иако не сите беа на оваа екскурзија, одлучиле оваа последна седница годинава да се одржи надвор од парламентот.

– Во понеделникот, во 11 часот, во покраинскиот парламент се одржа првата седница на ова тело. После тоа, пратениците заминале во хотел во Врдник, каде и престојувале, за да можат во вторник наутро да одржат втора сесија во една од хотелските сали – вели изворот на српски Курир.

Овој хотел важи за еден од најпопуларните на територијата на Војводина и ноќевање со појадок во луксузна еднокреветна соба чини дури 14.250 динари. Покрај елегантно украсени соби, овој хотел има и затворен базен, сауна спа-објекти.

Граѓаните на Србија не го платија ова патување пред пратениците, рака на срце. Сè е финансирано од УНДП. Според деловникот за работа на Собранието, секоја парламентарна комисија мора да одржи најмалку две седници надвор од зградата на Собранието, а потоа одржувањето на тие состаноци е на штета на меѓународните институции, претежно на УНДП. Сепак, истите правила за работа беа усвоени од истите заменици, со сите привилегии што ги стекнуваат со положување заклетва во собранието, тие си го поставија ова за себе. Состанокот на замениците во хотелот, рече тој, се одржал среде епидемијата, кога лекарите од сите страни ги молат граѓаните да избегнуваат места со повеќе од пет лица.

Пратеникот на СНС, Верољуб Арсиќ, кој е исто така член на овој одбор, вели дека тие не се криеле и дека граѓаните на Србија не плаќаат ништо од горенаведеното.

– Тоа е проект на ООН, тие утврдија каде ќе биде сесијата и ги сносија сите трошоци. Нивниот проект важи за сите комисии – да има најмалку две седници надвор од зградата на парламентот. Целта на тој проект е да ги приближи работните тела на Собранието до другите државни тела.

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Свет

Британски експерти тврдат дека новиот вид, откриен во таа земја, сега инфицира повеќе деца, а тие досега биле најзаштитени. Во САД дури 25 проценти...

Забава

Фолк пејачката Светлана Цеца Ражњатовиќ важи за една од најзгодните жени на сцената. Без разлика дали ќе се појави во опуштена комбинација или елегантно...