Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПРОБИЕНА И НАЈБЕЗБЕДНАТА АПЛИКАЦИЈА “СИГНАЛ”

Апликацијата за кореспонденција, популарниот Сигнал, досега се сметаше за најбезбедна кога станува збор за преписка преку интернет.

Сепак, израелската компанија за сајбер безбедност „Селебрит“ тврди дека успеала да ја пробие заштитата на Сигнал и да ги декодира заштитените пораки разменети од членови на банди и дилери на дрога.

Во нивниот блог, тие објаснија дека нашле клуч за дешифрирање што им овозможува пристап до пораките што Сигнал ги складира во својата база на податоци. После тоа, тие успеаја да упаднат во базата на податоци што им даваше пристап до пораките, пренесува Zimo.

Првично, тие опишаа сè детално на нивниот блог, но подоцна ги избришаа најчувствителните делови. Не е јасно дали го сториле ова за да спречат хакери или други компании да го сторат истото, или од нив ги контактирале Сигнал и побарале да ја отстранат постапката за да не прават компромис со нивните корисници.

Во секој случај, доколку други експерти потврдат дека е можно да се пресретнат и читаат пораките испратени преку апликацијата Сигнал, тоа може да биде погубно за таа апликација, но и за нејзините бројни корисници.

За сега, Сигнал не ја објавува оваа пригода.

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Балкан

Во една прилика, Матија Бешковиќ рече дека Јосип Броз Тито останал „голем човек без дела“ како познати оперски пејачи пред уредите за снимање звук....

Забава

Старлета Ана Кораќ која учествуваше во неколку реалити шоуа повторно привлече внимание со сликите во долна облека, која сокри само мал дел од нејзините...