Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦА, 627 НОВИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19

Во последните 24 часа се направени 2510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 250
-Куманово 36
-Дебар 8
-Штип 12
-Прилеп 35
-Тетово 21
-Струга 6
-Велес 25
-Битола 25
-Охрид 21
-Кавадарци 31
-Гостивар 24
-Гевгелија 12
-Струмица 23
-Крива Паланка 8
-Радовиш 4
-Кочани 20
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 2
-Пехчево 1
-Берово 13
-Валандово 6
-Делчево 5
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 7
-Ресен 4
-Неготино 14

Починати се 14 лица, четири пациенти од Скопје (82, 73, 67 и 58г), еден од Куманово (52г), четири од Прилеп (82, 66, 78 и 71г), еден од Струга (84г), еден од Битола (74г), еден од Охрид (59г), еден од Кавадарци (56г) и еден пациент од Гевгелија (80г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 644 оздравени пациенти од:

-Скопје 241
-Куманово 33
-Штип 25
-Прилеп 66
-Тетово 26
-Струга 44
-Велес 12
-Битола 29
-Охрид 51
-Кавадарци 2
-Гостивар 37
-Гевгелија 8
-Струмица 11
-Крива Паланка 11
-Радовиш 5
-Крушево 2
-Кочани 10
-Пробиштип 2
-Берово 5
-Виница 1
-Кратово 3
-Свети Николе 5
-Кичево 8
-Ресен 6
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 386.279 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79815, бројката на оздравени пациенти е 56743, на починати е 2354, а бројот на активни случаи изнесува 20718.

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Балкан

Во една прилика, Матија Бешковиќ рече дека Јосип Броз Тито останал „голем човек без дела“ како познати оперски пејачи пред уредите за снимање звук....

Забава

Старлета Ана Кораќ која учествуваше во неколку реалити шоуа повторно привлече внимание со сликите во долна облека, која сокри само мал дел од нејзините...