Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Александар Вучиќ денеска изјави дека вакцинацијата во Србија против коронавирусот започнува од утре

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека вакцинацијата во Србија против коронавирусот започнува од утре.

– Вакцинацијата против корона започнува утре во домовите за стари лица, претпоставувам, тие се најзагрозената категорија, затоа започнуваме со нив – рече денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и додаде дека вакцината е спас.

– И некој од врвот на државата ќе добие, без разлика дали Ана или јас, ќе видиме, рече Вучиќ додавајќи дека тие ќе земат различни вакцини со цел да ја потврдат довербата во вакцините.

– Ќе разговараме со Ана дали сака од Фајзер, нека биде прва што ќе ја прими, тогаш јас ќе ја примам другата – рече Вучиќ и додаде:

– Не можеме да се натпреваруваме со земјите од ЕУ, им исплативме над четири милиони евра за програмата Ковакс, ги подмиривме сите обврски – рече Вучиќ.

Според него, масовната вакцинација започнува од јануари.

– Кога го велам тоа, мислам на стотици илјади, можеби дури и милион да вакцинираме – рече Вучиќ.

Според последните податоци, во последните 24 часа во Србија биле тестирани 16.022 лица од кои 4.080 биле позитивни, додека за жал починале 49 лица.

најчитани вести

Македонија

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Андонов се огласи на Фејсбук и со жестока реакција побара оставка од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Еве што напиша:...

Забава

Секогаш е убаво да се види згодна девојка која си го шета миленичето, а притоа да води сметка за општествената одговорност – плусот е...

Балкан

Во една прилика, Матија Бешковиќ рече дека Јосип Броз Тито останал „голем човек без дела“ како познати оперски пејачи пред уредите за снимање звук....

Забава

Старлета Ана Кораќ која учествуваше во неколку реалити шоуа повторно привлече внимание со сликите во долна облека, која сокри само мал дел од нејзините...