6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Овие ќе бидат професии на иднината кои сега ни изгледаат смешно – За една деценија ќе заработуваат милиони

Професии или занимања што денес изгледаат глупаво за нас, веројатно ќе бидат многу барани во иднина. Шансите се добри дека работните места за кои ќе прочитате, што некој ќе ги пополнат за десет години, не постојат денес. Така, денес, благодарение на технологијата, постојано се појавуваат нови видови работни места. Тоа значи дека не мора да паничите ако вашата кариера не го следи традиционалниот пат.

Овие потполно нетрадиционални работни места за кои веројатно никогаш не сте чуле и кои сега ви се чинат нереални во блиска иднина, може да изгледаат како сосема нормални работни места.

Адвокат за социјални мрежи

Ја имате слушнато реченицата – размислете пред да објавите, но луѓето сè уште работат и пишуваат на социјалните мрежи што ги тера во сериозни глупости. Одмаздничката порно кампања стана кривично дело само во последните неколку години, и секако не во сите земји. Првото судење се случи во Австралија во 2012 година, кога Равашан Усманов доби условна казна од шест месеци, откако на Facebook објави голи слики од неговата поранешна девојка.

Како што сме сè поприсутни на Интернет, така е и бројот на кавги на Интернет. Ова значи дека адвокатите кои ги знаат законите на социјалните мрежи се многу барани.

Урбан земјоделец

Кога ќе го слушнете зборот фарма, веројатно замислувате ливади и крави. Сепак, светската популација ќе достигне неверојатни 9,7 милијарди луѓе до 2050 година, а земјиштето за одгледување ќе се намалува, па ќе мора да се најде нов начин на одгледување. Затоа е создадено урбано земјоделство – практика на преработка и дистрибуција на храна во градот.

Најголемата фарма на покривот е отворена во 2010 година во Њујорк. Слична работа го чека вертикално урбано земјоделство: земјоделците ќе растат земјоделски култури на подови користејќи УВ-светлина во стари, напуштени магацини и фабрики за да создадат земјоделски згради во тесен простор.

Виртуелен организатор на неред

Хаосот од плакарот се префрли на нашите USB и лаптопи. Денес, имаме толку многу меморија на располагање што можеме да имаме доволно простор со години и години да слушаме музика, да гледаме филмови, еден куп документи и фотографии. Со тоа, се разбира, дојде до неред и ни треба некој да ги исчисти нашите е-пошта и сите други профили што некогаш сме ги отвориле на некоја страница. Зарем не би било прекрасно ако некој дојде и сето тоа убаво го организира за нас и го поедностави нашиот виртуелен живот? За такво работно место, сепак, потребни се некои вештини: виртуелните организатори се грижат за вашите е-пошта, за правилен распоред на вашите податоци … Затоа, ИТ знаењето е толку потребно.

Дизајнер на екстремитети

Сите сме слушнале за протетика и протетичари – луѓе кои создаваат вештачки протези за да ги заменат изгубените делови од телото како што се ногата, раката или забите. Но, оваа професија преминува во иднината и предвидува дека ова ќе биде најбараната вештина во следните 20 години.

Поради „биопринтањето“ во комбинација со 3Д печатење (кое се користи за печатење делови од телото како што се ребра или капаци на колената), дизајнерите на екстремитетите ќе можат да прават делови од телото по нарачка. Денес, имаме технологија што ги заменува деловите на телото, но во иднина, дизајнерот ќе може да направи човечки екстремитети што точно одговараат на бојата на кожата и обликот на телото.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести