Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Бугарија се соочува со сериозни политички проблеми, а изборите им се кон крајот на март догодина, А ЕРДОГАН ВЛЕГУВА ВО БУГАРСКАТА ПОЛИТИКА

Бугарија се соочува со сериозни политички проблеми, а изборите им се кон крајот на март догодина. Откако Чешка, Словачка и Автстрија ја блокираа Бугарија на патот кон бришење на посебноста на македонскиот јазик и македонската нација, сега им се случува проблем и во самата држава. Турското малцинство во Бугарија е под влијание на амбициите на турскиот претседател Ердоган.

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има амбиции да учествува во политичкиот живот на Бугарија.

Тој говореше по повод видео-обраќањето на Ердоган на мрежата Национална конференција на Движењето за права и слободи (МРФ), опозициска партија со голем број етнички Турци во Бугарија.

Радев за тамошното Дарик радио изјави дека обраќањето на Ердоган „ги покажува амбициите да учествува во политичкиот живот на Бугарија и дека тоа е недопустливо“. Шефот на бугарската држава тврди дека премиерот Бојко Борисов, близок личен пријател на Ердоган, е каналот на тоа влијание, пренесува бугарската агенција БТА.

Според Радев, обраќањето на Ердоган го доведува во прашање угледот на МРФ како национално одговорна политичка сила.

“Турција е пријател, партнер и сојузник и повеќе не би сакал ова да влијае на нашите односи. Се надевам дека нема да се вратиме на односите од март 2017 година, кога турските власти отворено се мешаа во нашиот изборен процес. Се надевам дека Турција нема да се меша во следната предизборна кампања “, изјави шефот на бугарската држава за Дарик радио.

Во своето обраќање, Ердоган зборуваше за добрососедските односи меѓу двете земји и му честиташе на кабинетот на Бојко Борисов за напорите да се справат со здравствената криза.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк пристигна ексклузивна информација од очевидци за огромна полициска раздвиженост и голем број на полициски припадници на граничниот премин кај Ново...

Спорт

Иван Чупиќ го напушта Вардар по завршување на сезоната. Хрватскиот репрезентативец и минатата година беше на мета на многу клубови, но одлучи да остане...

Македонија

„Одбегнувањето на соочување со овие луѓе кои што му дадоа доверба доволно кажува за искрените намери на актуелното раководство и мислам дека на нив...

Македонија

Скопскиот локал МОШ повторно во центарот на вниманието, според информациите кои пристигнуваат во локалот имало забава која продолжила после 21 часот, а инспекторите на...