7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Се огласи најмладиот милијардер во светот: “Беше неверојатно интензивно..”

Можеби не го знаете името Остин Расел, но сигурно ќе го запомните. Со само 25 години, ова момче од Калифорнија стана најмладиот нов милијардер во светот благодарение на неговата компанија „Luminar Technologies“, која е насочена кон создавање и комерцијализација на технологијата за автономни возила.

Основачот и извршен директор на Луминара е еден од ретките кој успеа да стекне богатство во светот на овие автомобили. Покрај тоа, тој е најмладиот самоук милијардер во светот.

“Беше неверојатно интензивно, исцрпувачко … Сè што требаше е да издржиме секој ден. Сè уште сум релативно млад, но во ова имаше многу крв, пот и солзи. И секако, голема награда е што имаме можност да излеземе во јавноста „рече Расел.

Акциите на Луминара пораснаа приближно 28% на скоро 23 американски долари на крајот од тргувањето, по првата првична јавна понуда, со што вредноста на компанијата се искачи на околу 7,8 милијарди долари.

Расел поседува 104,7 милиони акции на Луминар, што е околу една третина од капиталот на компанијата.

Меѓу луѓето кои инвестирале во Остин Расел е милијардерот Питер Тил, коосновач на компанијата Пеи Пал, познат по тоа што им нуди стипендии на талентирани млади луѓе од 100 000 американски долари за да го напуштат факултетот и да ги остваруваат своите соништа. На овој начин, тој му помогна на Расел да основа своја компанија и беше негов советник откако го напушти Стенфорд за да го основа Луминар во 2012 година.

Novac

Расел го усовршува Лидар, сензори кои им помагаат на автономните возила да ја „видат“ својата околина со одбивање на ласерски зрак од предмети што им се на патот. Тие се основната технологија за автономни возила што ги освои корисниците како Волво, Дајмлер и Интел Мобиле.

Извештајот на Комисијата за хартии од вредност на САД проценува дека, иако Луминар најверојатно ќе забележи продажба од само 15 милиони долари оваа година, тој може да генерира најмалку 1,3 милијарди долари до 2026 година.

Пред да стигне до статус на милијардер, Расел веќе имаше неколку забележителни достигнувања. Според профилот креиран од Форбс, тој го научил периодичниот систем на елементи на две години. Во шесто одделение, тој ја претвори својата конзола Nintendo во мобилен откако неговите родители го забранија неговиот мобилен телефон. На 13-годишна возраст, тој се пријавил за неговиот прв патент: систем за рециклирање на подземни води што собира вода од прскалки и ги заштедува за да ги намали отпадните води.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести