Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Страшно: Уловена огромна ајкула во Албанија (фото)

Ајкула од околу 600 кг во текот на ноќта се фатила во мрежите на рибарите од Валона на неколку милји оддалеченост од островот Сазан. Ајкулата е уловена во неутрални води на околу 10 милји од Сазан, на длабочина од околу 500 м.

Рибарот Петрит Ламани раскажа дека неговиот брод имал три дена на море и денес во раните утрински часови забележале дека нешто ги влече.
Овој вид ајкула наречен Бик ајкула е опасен предатор, кој живее на длабочина од 500-600 метри. Таа е долга шест метри и големината, но и острите заби го отежнале нејзиното вадење од мрежите.

Оваа ајкула е ретка дури и за рибарите со 40-годишно искуство како што е Петрит, кој вели дека не е прв пат ваков вид да влезе во неговите мрежи, бидејќи во јадранските води има големи ајкули, но не со толкава големина. , тежина и опасност.

најчитани вести

Свет

Во последното интервју за Си-Ен-Ен, коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс изнесе лоша вест за сите кои многу се надеваат на вакцината и даде свое...

Македонија

Денес на Твитер се појави документ кој укажува дека Петар Ристески пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е стар член на СДСМ. Засега тој ниту...

Македонија

Скопскиот локал МОШ повторно во центарот на вниманието, според информациите кои пристигнуваат во локалот имало забава која продолжила после 21 часот, а инспекторите на...

Свет

Американката Џенифер Олајире-Аро (27), наставничка по математика во средно училиште во Јужна Каролина, е уапсена за закани, психофизичко малтретирање и принудување на ученик (17)...