Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

НЕВЕРОЈАТНО: Апарат скенира луѓе и одредува колку тоалет ќе потрошат (фото)

Градот Донггуан на југоистокот на Кина ја суспендираше употребата на уредот за препознавање лица во јавните тоалети, со што се ограничуваше количината тоалетна хартија.

Сепак, овој град не е првото место за тестирање и употреба на уреди за препознавање лица во јавни тоалети. Ваквите уреди на држачите за тоалетна хартија првпат се појавија во туристичкиот комплекс „Небесен храм“ во Пекинг во 2017 година, а потоа и во градот Гуангжу во 2019 година.

Властите на Дунгуан велат дека машините за тоалетна хартија не се поврзани со поголема мрежа и дека сите снимени слики се бришат по „одредено време“, истакнувајќи дека препознавањето лица се користи за да се спречи истата личност да земе повеќе тоалетна хартија повторно, освен ако не поминало доволно време.

Тоа објаснување, сепак, не беше доволно за да се смири јавноста и жестоките дебати на социјалните мрежи, а многу од жители на Дунгуан изразија загриженост за заштитата на личните податоци.

Уредот работи на луѓе кои го скенираат лицето пред диспензерот, што потоа на секое лице му дава ограничена количина тоалетна хартија со цел да се намали отпадот, велат од компанијата што ја произведувала опремата.

најчитани вести

Свет

Во последното интервју за Си-Ен-Ен, коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс изнесе лоша вест за сите кои многу се надеваат на вакцината и даде свое...

Македонија

Денес на Твитер се појави документ кој укажува дека Петар Ристески пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е стар член на СДСМ. Засега тој ниту...

Македонија

Скопскиот локал МОШ повторно во центарот на вниманието, според информациите кои пристигнуваат во локалот имало забава која продолжила после 21 часот, а инспекторите на...

Свет

Американката Џенифер Олајире-Аро (27), наставничка по математика во средно училиште во Јужна Каролина, е уапсена за закани, психофизичко малтретирање и принудување на ученик (17)...