Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Клоп и Флик завршиле со исто поени, а Клоп победил поради една причина

Јирген Клоп е прогласен за тренер на годината во изборот на ФИФА на што и самиот беше изненаден со  оглед дека мислеше дека Ханси Флик ќе ја понесе наградата затоа што имаше неверојатна сезона на клупата на Баерн, освои се што можеше да се освои: Бундес, Купот, Суперкупот и Лигата на шампионите.

А двајцата влегоа во потесниот круг за наградата, а на крајот биле изедначени (по 24 поени според правилникот на бодување). Сепак, Клоп победил и тоа поради една причина. Флик освоил повеќе гласови во изборот на новинарите и навивачите, а беше втор во изборот на капитените и селекторите. Клоп ги освои гласовите на капитените и селекторите, а според гласачкиот правилник при изедначени поени, победник е оној што ќе добие повеќе гласови од капитените и селекторите на сите репрезентации членки на ФИФА.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Соопштение на Иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ Предмет: Одговор на прашањето на Александар Николовски упатено на гостувањето на Канал 5 Лидерот на...

Македонија

Денес на Твитер се појави документ кој укажува дека Петар Ристески пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е стар член на СДСМ. Засега тој ниту...

Свет

Американката Џенифер Олајире-Аро (27), наставничка по математика во средно училиште во Јужна Каролина, е уапсена за закани, психофизичко малтретирање и принудување на ученик (17)...

Забава

Сосема е непотребно да се објасни зошто пост-апокалиптичните филмови, особено оние што зборуваат за големи инфекции, пандемии и болести, доживеале пораст на популарноста на...