14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Еве со кои мажи жените најчесто доживуваат оргазам

Не станува збор за човек кој поседува некои специјални техники во кревет и не е важна ниту големината на „алатите“. Жените ги турнува од нозе навидум неважната физичка одлика на партнерот.

Постојат низа фактори кои влијаат на тоа дали жената ќе доживее оргазам или не – од чувството на релаксација во сопственото тело, љубовните вештини на партнерот до големината на неговата „алатка“, но има и други физички атрибути кои можат да предвидат дали ќе има „среќа“ со него”.

Големото истражување засновано врз хетеросексуални жени кои се во стабилни врски подолго од шест месеци покажаа кои фактори се поврзани со поголема веројатност за оргазам со партнерот. Од психолошките, две се најважни – неговата самодоверба и висината на приходот. Психолозите го објаснуваат ова низ призмата на т.н. алфа маж, па жените толку несвесно ги перцепираат мажите со поголеми примања од нив самите, но и висока самодоверба, како машки и пожелен.

Покрај тоа, оргазмот е силно поврзан со тоа колку мажот е физички привлечен за својата партнерка и за големо изненадување, со еден физички атрибут – ширината на рамената.

Рамената како клуч за сексуалната моќ?
Иако звучи малку бизарно, не е баш така – објаснуваат експертите. Имено, ширината на рамото е поврзана со поголеми нивоа на тестостерон и биолошка предиспозиција. За оние кои не се родени со генетска предиспозиција за пошироки раменици, вежбањето е дефинитивно добра идеја, советуваат експертите.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести