6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

ЕВЕ ПО КОЈ РЕДОСЛЕД СЕ ПОЈАВУВААТ СИМПТОМИ ЗА КОВИД-19

Студија од Универзитетот во Јужна Калифорнија успеа да утврди дека симптомите на КОВИД-19 често започнуваат по одреден редослед. Додека во грип првиот симптом е кашлица, во короната тоа е треска.

Симптомите на КОВИД-19 силно се преклопуваат со низа други вообичаени болести, вклучувајќи сезонски грип. Сепак, новото истражување се обиде да им помогне на луѓето кои се обидуваат да откријат дали нивната кашлица е само кашлица или нешто полошо. Студија на Универзитетот во Јужна Калифорнија успеа да утврди дека симптомите на КОВИД-19 често започнуваат по одреден редослед. Ова откритие може да им помогне на луѓето со корона да се самоизолираат и да заздрават порано, што може значително да ги подобри резултатите од третманот.

– Важно е да се знаат резултатите од ова истражување кога се преклопуваат циклусите на болести како што е грипот што се совпаѓаат со инфекции со КОВИД-19 – рече др. Питер Кун, еден од авторите на студијата и професор по медицина.

Asian caucasian woman with flu  and feaver

Научниците користеле кинески податоци
За да се предвиди редоследот на симптомите, истражувачите ги анализирале стапките на инциденца на симптомите собрани од Светската здравствена организација (СЗО) за над 55.000 потврдени случаи на КОВИД-19 во Кина. Тие исто така разгледаа податоци за скоро 1.100 случаи собрани од декември до јануари од страна на кинеската експертска група за медицински третман за КОВИД -19.

„Знаењето дека секоја болест напредува поинаку значи дека лекарите можат прво да утврдат дали некој веројатно има КОВИД-19 или некоја друга болест, што може да им помогне да донесат подобри одлуки за третман“, речеЏозеф Ларсен, водечки автор на студијата.

Редослед на симптоми кај КОВИД 19
Според резултатите од истражувањето, ова е низа на симптоми што пациентите можат да ги доживеат:

1. Треска
2. Болки во кашлицата и мускулите
3. Гадење или повраќање
4. дијареја

– Студијата покажа дека пациентите со сезонски грип развиваат кашлица отколку треска. Во реалноста, може да биде тешко да се препознае бидејќи грипот често започнува нагло со повеќе симптоми, вклучувајќи болка во грбот, хипотермија и сува кашлица, рече др. Роберт Глетер.

Глатер додаде дека резултатите од студијата се потенцијални корисни „при проценка на повеќе пациенти во зафатен клинички амбиент“. Според студијата, додека грипот обично започнува со кашлица, првиот симптом на КОВИД-19 е треска, пишува здравствена линија.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести