Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

БРОЈКИТЕ НЕ ЛАЖАТ: На овој ден во декември преминуваат најмногу врски

Според една анализа, се утврди денот кога се разделуваат повеќето парови.

Темните и студени месеци се познати по тоа што нашето расположение не е на завидно ниво. Ова очигледно влијае и на врските, бидејќи резултатите од различните статистички податоци покажуваат дека има еден датум во декември кога повеќето парови се разделуваат.

Ова се статистики на Фејсбук, каде што е наведено истражувањето – се покажа дека 11 декември е денот во годината кога се случиле најмногу раскинувања.

Бидејќи ова не е репрезентативно истражување, нема точни изјави за причините за раскинувањето. Сепак, постојат индикации зошто паровите се раскинуваат за време на претпразничниот период. Тоа се првенствено врски кои се нестабилни подолго време.

Многу луѓе сакаат да започнат убава сезона на празници независно и без грижи. Доколку се во врска во која се всушност несреќни, тие сакаат да се ослободат од тој „товар“.

Поддршката на семејството за време на претпразничниот период прават многу луѓе да започнат да размислуваат колку би било убаво повторно да се биде сингл, па затоа тие одлучуваат да раскинат – многу почесто отколку во средината на летото.

Зошто ова е точно 11 декември – не може точно да се објасни. Сепак, статистички гледано, за време на празниците, сè повторно се подобрува, односно се создаваат многу нови врски во тоа време.

најчитани вести

Македонија

Денес на Твитер се појави документ кој укажува дека Петар Ристески пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е стар член на СДСМ. Засега тој ниту...

Свет

Во последното интервју за Си-Ен-Ен, коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс изнесе лоша вест за сите кои многу се надеваат на вакцината и даде свое...

Македонија

Скопскиот локал МОШ повторно во центарот на вниманието, според информациите кои пристигнуваат во локалот имало забава која продолжила после 21 часот, а инспекторите на...

Свет

Американката Џенифер Олајире-Аро (27), наставничка по математика во средно училиште во Јужна Каролина, е уапсена за закани, психофизичко малтретирање и принудување на ученик (17)...