Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ ЗА ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ ВО БЕЛГРАД – “Ги продаваа девојките за 1000 денари, ги дрогираа..”

Сослушувањето на преостанатите тројца сторители, кои издржуваат затворска казна, ќе се спроведе во наредниот период.

Во Вишото јавно обвинителство во Белград, Ј.Н. и Џ.Н. кои се товарат за две кривични дела трговија со луѓе и тие, според неофицијални информации, негирале дека го сториле кривичното дело.

„Покрај Ј.Н и Џ.Н, кривичната пријава опфаќа уште три лица кои издржуваат затворска казна според претходните осудувања и кои се соизвршители на делото. Тие се товарат за две жртви, од кои едната била малолетна, експлоатирани и предадени на разни клиенти заради обезбедување сексуални услуги, притоа чувајќи ги сите пари за себе, и задржувајќи ги повредените во состојба на зависност со постојано обезбедување наркотици “, потврди портпаролот на Вишото обвинителство во Белград, Ирена Бјелош.

Тие покрај горенаведеното, изјавија дека кога не пружале сексуални услуги, тие го ограничувале движењето на жртвите со вршење постојан надзор и не им дозволувале комуникација со нивните семејства и други лица, чувајќи ги заклучени во станот што го користеле.

„Жртвите давале сексуални услуги за пари во износ од 1.000 до 3.500 денари, а покрај честото физичко малтретирање што го правеле врз повредените лица, жртвите во одредени ситуации морале да преземат одговорност за сторителите на злосторствата извршени од осомничените. и кои веќе подолго време се познати како извршители на кривични дела против имотот “, рече Бјелос.

Сослушувањето за преостанатите тројца сторители, кои издржуваат затворски казни, како што објасни таа, ќе се спроведе во следниот период, по што ќе се испитаат оштетените, додека во тек е одлуката на судот за предлогот за притвор.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...

Македонија

Соопштение на Иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ Предмет: Одговор на прашањето на Александар Николовски упатено на гостувањето на Канал 5 Лидерот на...