14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

СТРАШНА ПОРАКА ДЕШИФРИРАНА ПОЛОВИНА ВЕК ПОДОЦНА – ЕВЕ ШТО НАПИШАЛ МАСОВНИОТ УБИЕЦ ЗОДИЈАК

Никогаш не е откриен идентитетот на масовниот убиец познат под псевдонимот Зодијак. Помеѓу 1968 и 1969 година, тој застрела или избоде седум лица во областа на Сан Франциско и уби пет од нив.

За време на оваа една година, тој испратил неколку застрашувачки и заканувачки писма до весник во Сан Франциско, од кои некои биле напишани на англиски јазик, додека други биле целосно шифрирани. Едно од шифрираните писмма, кое досега не е толкувано, содржело дури 340 различни карактери.

Сепак, се чини дека решението за мистеријата е откриено, а решението е објавено на видео објавено на ЈуТјуб. Аматерските декодери Дејвид Оранчак, Сем Блејк и Џарл ван Ајк тврдат дека писмото гласи: “Се надевам дека ќе се забавувате обидувајќи се да ме фатите. Не се плашам од гасна комора која ќе ме испрати порано на небото, бидејќи сега знам дека имам доволно робови кои ќе работат за мене “.

Грешка во пишувањето на зборот рај е присутна и во други негови писма, што им помогна и на декодерите и на ФБИ да потврдат дека писмото е автентично

Дешифрирањето на пораките на Зодијак веќе долго време ги фасцинира љубителите на криминалот. Оранчак, 46-годишен веб-дизајнер од Вирџинија, во своето видео рече дека се надева дека пораката ќе открие нешто за тоа кој е Зодијак. Во писмото нема многу корисни информации. Тоа е главно типично за вниманието на Зодијак.

Одделот на ФБИ во Сан Франциско во петокот потврди дека оваа група аматери ја дешифрирала пораката и дека истрагата стара половина век трае сè уште.

„ФБИ е свесен дека група граѓани ја дешифрираа шифрираната порака која му се припишува на Зодијак“, стои во соопштението објавено од ФБИ на својот Твитер профил.

„Зодија ссеше страв во многу заедници во Северна Калифорнија. Иако од тогаш поминаа многу децении, ние сè уште бараме правда за жртвите на неговите брутални злосторства “.

И покрај многуте теории за тоа кој би можел да биде Зодијак, никој не е обвинет официјално.

https://youtube.com/watch?v=-1oQLPRE21ohttps%3A

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести