Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

БАЛКАНСКАТА МАФИЈА ЈА ТРЕСЕ ЕВРОПА – Еве каде работат најмногу

Во Шпанија има сè повеќе членови на криминални групи од Источна Европа, како што се Албанија, Црна Гора, Хрватска и Босна и Херцеговина, соопшти полицијата на шпанската цивилна гарда откако запре едрилица со тројца хрватски државјани кај кои пронашле еден тон кокаин.

Овие криминални групи се наоѓаат главно во стратешки зони за патување преку Атлантскиот океан, како што се Канарските острови, северната провинција Галиција и јужниот брег на Шпанија.

Групите што „дејствуваат“ таму се одговорни за голем дел од увозот на кокаин во Европа, се вели во соопштението на Цивилната гарда, која пресретнала хрватски едриличар околу Канарските острови утрото на 9 септември, со околу 980 пакувања кокаин со висока чистота.

Едрилицата пловеше под хрватско знаме, екипажот се состоеше од тројца хрватски државјани, кои беа уапсени, а дрогата наменета за европскиот пазар вреди околу 40 милиони евра.

Според досега собраните информации, кокаинот бил наменет за европскиот, шпанскиот и хрватскиот пазар на дрога, објави хрватската полиција.

Имињата на уапсените хрватски државјани не се објавени.

Тројцата хрватски државјани претходно биле поврзани со трговија со дрога и трговија со оружје, соопшти Цивилната гарда, како што објави агенцијата Хина.

Како дел од своите активности, хрватската полиција собра првични информации за прекумерен шверц на големи количини на кокаин, во кој, како членови на таканаречениот „балкански картел“, хрватските граѓани се активно вклучени.

Имајќи ги предвид ваквите информации, на почетокот на оваа година, полициските службеници на Националната канцеларија за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал – Службата за нарко-криминал и Сплитската служба и полициската управа Шибеник-Книн започнаа истрага со кодното име „Фалкуша“.

Поради нагласениот меѓународен карактер на криминалните активности веќе во почетната фаза, хрватската полиција иницираше трилатерална соработка со шпанската цивилна гарда и француските царини, објави хрватската полиција.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...