13 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

ФАКТ: Мажите живеат подолго ако одберат ПАМЕТНА ЖЕНА

Какви жени замислуваат мажите да имаат покрај себе како животен сопатник? Дали убавината или интелигенцијата се клучен фактор?

Порталот BrightSide дошол до еден многу интересен заклучок, кој веројатно ќе ги заинтригира и жените и мажите.

Имено, новото истражување покажа дека жената со силен интелект и ум всушност може да го продолжи животот на мажот. Покрај тоа, помага во спречување на деменција.

Студијата покажала дека влијанието на едниот врз другиот има голем удел во развојот на нивните интелектуални способности.

Научниците заклучиле дека мажите кои стапуваат во брак со паметна жена живеат подолго и посреќно и многу поретко страдаат од Алцхајмерова болест и деменција.

Општо е познато дека игрите со интелектуално стимулирање го спречуваат развојот на овие болести затоа што ја стимулираат работата на мозокот. Затоа, сосема е логично дека партнерот кој постојано го стимулира вашиот интелект има големо влијание врз развојот на вашите когнитивни способности.

Лоренс Вали, пензиониран професор по ментално здравје на Универзитетот во Абердин, рече: “Она што мажот треба да го стори за да живее подолго е да се ожени со интелигентна жена. Нема подобра превенција на деменција од интелигенција”.

Девојките кои се горди на својата интелигенција, прераснуваат во повеќе одговорни и независни жени. Момчињата кои ја делат оваа карактеристика, воспоставуваат и поздрави односи со жените и создаваат попријатна семејна атмосфера за нивните жени и деца.

За жал, сè уште постои идејата дека убавината на жената треба да се цени повеќе од нејзиниот интелект. Но, ова истражување покажува дека лицето кое се грижи за интелигенцијата на својот партнер ќе биде во подобра позиција да се грижи и за своето ментално и физичко здравје.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести