Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СТРАШНО: 25 ПОЧИНАТИ,865 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се направени 2889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 330
-Куманово 28
-Дебар 12
-Штип 22
-Прилеп 47
-Тетово 42
-Струга 24
-Велес 35
-Битола 42
-Охрид 36
-Кавадарци 38
-Гостивар 29
-Гевгелија 33
-Струмица 25
-Крива Паланка 3
-Радовиш 14
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 2
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 15
-Кратово 2
-Свети Николе 8
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 26

Починати се 25 лица, десет пациенти од Скопје (50, 66, 40, 80, 61, 79, 71, 83, 71 и 73), еден од Куманово (81г), двајца од Штип (63 и 51г), тројца пациенти од Прилеп (85, 59 и 44г), еден од Тетово (73г), двајца од Струга (81 и 89г), еден од Велес (78г), еден од Охрид (83г), еден од Кавадарци (69г), еден од Гостивар (66г), еден од Струмица (70г) и еден пациент од Радовиш (68г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 641 оздравени пациенти од:

-Скопје 248
-Куманово 31
-Дебар 8
-Штип 26
-Прилеп 35
-Тетово 34
-Велес 33
-Битола 28
-Охрид 1
-Кавадарци 25
-Гостивар 44
-Гевгелија 13
-Струмица 32
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Виница 15
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 7
-Ресен 6
-Неготино 15

Досега во земјата се направени вкупно 371.391 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 75597, бројката на оздравени пациенти е 51493, на починати е 2194, а бројот на активни случаи изнесува 21910.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...