Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: БИЛ ГЕЈТС СООПШТИ ЕДНА ДОБРА И ЕДНА ЛОША ВЕСТ ЗА КОРОНАТА

Во неодамнешното интервју за американскиот Си-Ен-Ен, Бил Гејтс, коосновач на Мајкрософт, претстави „лоши вести“ за оние кои се оптимисти дека пристигнувањето на вакцината ќе стави крај на пандемијата на коронавирусот.

„За жал, следните четири до шест месеци ќе бидат најлошите месеци од пандемијата“, рече Гејтс и додаде дека се предвидува дека најмалку уште 200.000 луѓе ќе ја загубат битката со короната само во Америка. Сепак, тој исто така истакна дека може да се избегнат голем број смртни случаи ако носиме маски.

Во ова интервју, Гејтс исто така рече дека вирусот може да испадне да биде дури и пофатален отколку што е сега, но дека е изненаден од разорното влијание што го има пандемијата не само врз американската, туку и врз светската економија – многу поголемо отколку што предвиде самиот Гејтс пред пет години години.

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс вети нови 250 милиони долари за развој на вакцина против коронавирус, која ќе биде поевтина и подостапна за секого.

Фондацијата Гејтс веќе донираше 70 милиони долари помош во ноември, а оваа нова донација за борба против пандемијата донираше вкупно 1,75 милијарди долари.

Сепак, Гејтс ја обележа пандемијата како главна цел на разни теории на заговор, од кои најпопуларно беше секако дека Гејтс сака да не чипира со вакцини.

Како еден од најбогатите луѓе во светот, Гејтс долго време беше мета на напади на Интернет, но последните недели нападите врз него на социјалните мрежи се интензивираат од различни страни, од анти-вакцинирани групи до приврзаници на изложената теорија на заговор што ја поврзува новата коронавирус со технологијата 5G.

Гејтс беше лажно прикажан на социјалните мрежи како креатор на Ковид-19, профитер од вакцината против вируси и дел од основата на планот за користење на оваа болест за следење на глобалното население.

https://youtube.com/watch?v=dCt23D8VXpc%3Ffeature%3Doembed

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...