Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Ова не сте го знаеле! ТИТО ИМАЛ СТРОГ ЗАКОН ПРОТИВ ХОМОСЕКСУАЛЦИТЕ.. (фото)

Ова е запишано во Кривичниот законик на Југославија од 1951 година. Југословенскиот кривичен законик од 1951 година предвидуваше казна за „неприродно блуд“ помеѓу двајца мажи. Погледнете што ги чекаше за „блуд“.

Кривичниот закон ги товари мажите за неприроден блуд, бидејќи сексот помеѓу двајца мажи се сметаше за „кривично дело против достоинството на една личност и моралот“ и според член 186 од Кодексот, беше предвидена затворска казна од две години. Сепак, очигледно е дека Јосип Броз Тито немал ништо против две жени да имаат сексуални односи па затоа казни не постоеле за нив.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...