Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ОВА Е СОСТОЈБАТА ПО ГРАДОВИ – СКОПЈЕ НАЈЛОШО, следи Тетово со над 1000 активни, Прилеп и Битола над 800

Денеска се регистрирани 865 нови случаи и 641 оздравен пациент од ковид-19, додека пак 25 лица ја загубија битката со вирусот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 75597, бројката на оздравени пациенти е 51493, на починати е 2194, а бројот на активни случаи изнесува 21910. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 32642,  активни 11566

• Куманово 4353, активни 619

• Дебар 575, активни 170

• Штип 3110, активни 413

• Прилеп 3776, активни 886

• Тетово 4485, активни 1012

• Струга 1832, активни 465

• Велес 2508, активни 652

• Битола 2730, активни 826

• Охрид 2108, активни 610

• Кавадарци 1777, активни 623

• Гостивар 3145, активни 770

• Гевгелија 988, активни 301 (69 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 168 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2067, активни 594

• Крива Паланка 535, активни 119

• Радовиш 542, активни 131

• Крушево 151, активни 71

• Кочани 1466, активни 265

• Пробиштип 416, активни 64

• Демир Хисар 224, активни 45

• Македонски Брод 202, активни 32

• Пехчево 122, активни 21

• Берово 456, активни 97

• Валандово 256, активни 54

• Виница 419, активни 105

• Делчево 628, активни 304 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 176, активни 27

• Свети Николе 989, активни 179

• Кичево 1476, активни 350

• Ресен 574, активни 171

• Неготино 869, активни 368 (136 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...