Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Колку секс е премногу? Одговорот на експертите може да ве изненади

Според студија објавена во Архивите за сексуално однесување во 2017 година, просечно возрасно лице има секс 54 пати годишно, или околу еднаш неделно. Ако сте од оние чиј личен просек е многу поголем од тоа, веројатно ќе се запрашате колку е премногу сексот, како и какви се последиците.

Д-р Ребека Ц. Брингтман од Медицинскиот факултет Икан во Newујорк има смирувачки новости за вас. „Дефиницијата за чест секс е променлива и се додека обезбедува добро чувство и не боли, дотогаш секоја фреквенција на секс е добра“, изјави д-р Брајтман за магазинот „Здравје“.

Со други зборови, препуштете се на своите потреби сè додека не почувствувате негативни ефекти. Сепак, не е лошо да се знаат знаците за предупредување кои сугерираат да му дадете пауза на вашето тело. Паровите кои можат да се пофалат со долг и задоволувачки сексуален живот имаат две карактеристики

Ризици од сексуален однос
„Најголемата физичка опасност од премногу секс е оток на вагината и лабиите“, изјави за здравјето д-р Шери А. Рос, специјалист за болести на жени во Санта Моника, објаснувајќи дека многу сексуални стимули ја исполнуваат вагината и усните со крв, што може да доведе до прекумерно оток и болка при сексуален контакт. Исто така, продолжениот секс може да доведе до дехидрирање на природното подмачкување на вагината, што може да предизвика триење и болка.

„Ако не сте имале доволно предигра за сексуално возбудување и хидратација, вагината ќе биде сува, па кога пенисите или прстите ќе влезат во неа, сексот ќе биде болен“, објаснува д-р Рос, додавајќи дека сувост на вагината може да се појави и кај жени во менопауза, што за време на сексуален однос или пенетрација може да резултира со чувство на печење во вагината.

„Ако вагината ви отече или боли по сексуален контакт, паузирајте додека не почувствувате дека сè е добро“, вели д-р Брингтман. Ако отокот ви се чини претеран, обидете се да го ублажите со мраз, советува д-р Рос и препорачува да користите вагинален лубрикант или екстра девствено кокосово масло за следниот контакт за да обезбедите дополнителна влага во вагината.

Може ли мажите да страдаат од премногу секс?
„Оток, болка и триење може да се доживеат и со пенисот“, вели д-р Рос, а претерувањето со сексот исто така може да резултира во тешкотии при мокрење за нив. Што се однесува до пенисот, поголемиот не е секогаш подобар, особено кога станува збор за многу секс. Иако подебелиот пенис и дава на вагината чувство на исполнетост, прекумерното истегнување може да биде болно и непријатно, па дури и да предизвика солзи на вагината.

Колку повеќе секс, толку е поголем ризикот од инфекција на мочниот меур и вагината. Ова се случува, како што објаснува д-р Рос, поради нарушување на природната pH рамнотежа на вагината, бидејќи бактериите од вагината и анусот полесно се наоѓаат до мочниот меур. Стекнувањето навика за празнење на мочниот меур по сексуален однос и пенетрација ќе помогне да се спречи ова.

Ако чувството на задоволство е сè што ви носи сексот, нема причина да апстинирате.

‘Додека подмачкувањето е постојано и распоредот на активности под чаршафот одговара на двајцата, вие не сте во опасност. Комуникацијата е од витално значење во врската, особено за време на интимност “, вели д-р Рос, додавајќи дека здравата и задоволувачка сексуална врска обезбедува искреност и удобност со партнерот.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...