Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОТКРИЕНА НОВА МУТАЦИЈА НА КОРОНА ВИРУС – СЗО ПРОГЛАСИ ТРЕТО НИВО НА ТРЕВОГА

Британскиот министер Мет Хенкок во понеделникот објави дека е идентификувана нова форма на вирус што предизвикува Ковид-19 во јужна Британија.

Според него, тоа може да објасни зошто нивото на инфекции во тој дел од земјата се зголеми побрзо отколку во другите делови.

Во обраќањето до парламентот, Ханкок рече дека новата форма е идентификувана во повеќе од илјада случаи, главно на југот на земјата, но во вкупно околу 60 различни области.

Тој рече дека слични форми биле откриени во други земји и дека британската влада ја известила Светската здравствена организација.

Министерот за здравство брзо потенцираше дека нема индиции дека новата варијанта на вирусот е позаразна или дека е отпорна на вакцината развиена од „Фајзер“ и „Бајонтек“, која сега се дистрибуира во Велика Британија.

Сепак, тој рече дека ова е дополнителна причина луѓето да останат будни и да ги следат упатствата за заштита на Ковид-19 за да спречат ширење на вирусот.

Светската здравствена организација објави дека е запознаена со новата форма на Ковид-19, која се појави во Велика Британија, но дека нема докази дека овој вид се однесува поинаку од постојните видови вируси.

„Ние сме свесни за оваа генетска варијанта, која е пријавена кај 1.000 луѓе во Англија“, рече Мајк Рајан, директор на програмата за итни случаи на СЗО, на брифинг со новинарите во Женева.

Тој додаде дека официјалните лица го разгледуваат неговото значење, пренесува Ројтерс.

„Видовме многу варијанти, овој вирус се развива и се менува со текот на времето“, рече Рајан, цитиран од Ројтерс.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Предвидувањата одат до 3797 година кога Баба Ванѓа рече дека животот на Земјата ќе исчезне. Баба Ванѓа, бугарски пророк, е позната по своите пророштва....

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Слики од училиште во Ајутаја, Тајланд, се појавија на социјалните мрежи. Во преден план, наставничка по име Бела е во преден план, давајќи им...