Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ВЛАДАТА ПРЕСЕЧЕ: НЕМА ДА ИМА НОВОГОДИШНИ ЖУРКИ И НОВО РАБОТНО ВРЕМЕ ЗА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ

– Прифатени се препораките на Комисијата за заразни болести за нов пакет рестриктивни мерки, со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од Ковид-19. Мерката носи име „Празнувај одговорно“, рече Заев на денешната заедничка прес-конференција со министерот Филипче. 

Новиот пакет на рестриктивни мерки кои се однесуваат на периодот од 18 декември до 21 јануари, е со цел да се избегне зголемување на бројот на заболени од ковид 19 во престојниот период на празници, а според него наместо како досега до 21 угостителските објекти ќе работат до 18 часот. 

Останува на сила и забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците за локална самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка. Се препорачува забрана за групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година како и секаков вид на собири во периодот на празниците. А се забрануваат и секакви прослави во рамките на работните организации. Останува и апелот да не се излегува од дома без потреба, но сега по 18 часот.

најчитани вести

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Балкан

Предвидувањата одат до 3797 година кога Баба Ванѓа рече дека животот на Земјата ќе исчезне. Баба Ванѓа, бугарски пророк, е позната по своите пророштва....

Балкан

Златото изнесено од Југославија на почетокот на Втората светска војна сè уште постои и, очигледно, се наоѓа во Банката на федерални резерви на САД (FED) во Њујорк!...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...