Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БИЛ ГЕЈТС ПРЕДУПРЕДУВА: СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА НАЈЛОШОТО!

Бил Гејтс, коосновач на Мајкрософт и еден од најбогатите луѓе во светот, очекува следните четири до шест месеци во САД да бидат најлошите од почетокот на пандемијата на коронавирусот. Тој додаде дека смета дека неговата земја ќе управува со пандемијата многу подобро.

“За жал, следните четири до шест месеци може да бидат најлошите од почетокот на пандемијата. Тоа може да значи смрт на уште 200.000 луѓе. Ако следевме правила, како што е носење заштитна маска, тогаш тој број може да биде помал”, рече тој.

Го прашаа и дали некогаш може да замисли дека вакво нешто ќе се случи во неговата земја.

“Не, мислев дека Соединетите Држави ќе управуваат подобро со пандемијата. Во еден подкаст во 2015 година, предупредив на потенцијално голем број смртни случаи ако се случи пандемија. Ова можеше да биде уште пофатално. Економските последици се многу полоши отколку што претходно предвидував пет години “, изјави Гејтс за Си-Ен-Ен.

Претходно, пред неколку дена, тој рече дека одредени мерки против коронавирусот биле користени доцна, но дека може да бидат корисни за следната пандемија.

најчитани вести

Балкан

Предвидувањата одат до 3797 година кога Баба Ванѓа рече дека животот на Земјата ќе исчезне. Баба Ванѓа, бугарски пророк, е позната по своите пророштва....

Македонија

Нов тежок дебакл доживеаја политиките на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неговата желба да профитира од стравот на граѓаните од корона вирусот и намерата...

Свет

Ново истражување објавено во медицинското списание „The Lancet Psychiatry“ покажува дека КОВИД-19 може да биде поврзан со низа ефекти на ментално здравје кои се...

Свет

Пред малку пасторот Марк Брнс, еден од најблиските соработници на Претседателот Трамп сподели информација која одекна како бомба во светот дека Претседателот ќе го...