Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

“Тигрите” на Аркан го киднапирале внукот на Туѓман за командатот биде ослободен од хрватскиот затвор

Првиот претседател Фрањо Туѓман лично се заложил Жељко Ражнатовиќ Аркан да биде пуштен од затворот Рементинец крај Загреб. Тоа се случило во 1990 година. Но, Туѓман тоа не го направил од сожалување туку затоа што гардата на командантот го киднапирала внукот од ќерка на хрватскиот претседател, пишува „Република.рс“.

Внукот го однеле на Фрушка Гора и го држеле се додека со безбедносните служби на Хрватска не било договорено Аркан да биде ослободен.

Дека ова е вистина доказ е и тоа тоа што ден по пуштањето, Аркан се појавува на 13 мај на мечот Динамо-Црвена Звезда на Максимир кој не се одигра поради инциденти.

најчитани вести

Забава

Означува крај на едно поглавје и отворање сосема нови поглавја. Бројчани низи во нумерологијата и спиритуалности се гледаат како ангелски броеви, односно низа од броеви...

Балкан

Александар Лека Ранковиќ беше првиот началник на ОЗНА и УДБА и кум на Јосип Броз Тито, но кога се случи аферата „Прислушување“ во 1966...

Балкан

Предвидувањата одат до 3797 година кога Баба Ванѓа рече дека животот на Земјата ќе исчезне. Баба Ванѓа, бугарски пророк, е позната по своите пророштва....

Свет

Добрите познавачи на пророштвото велат дека Нострадамус предвидел многу тежок период, кој опасно ни се приближува. Д-р Трифко Гужина, човекот што ги дешифрираше повеќето...