Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

“Qanon” на Балканот забележува масовен раст – Лажен вирус, чипирање и елитна педофилија е само дел од тоа што се пласира..

Повеќе од 2.000 луѓе починаа во последиците од вирусот корона во Србија до денес, а повеќе од 230.000 лица се регистрирани од почетокот на пандемијата. Како и да е, во Србија и светот сè уште има такви кои шират теории дека вакцините трујат, дека милијардерот Бил Гејтс сака да не чипира нас и другите.

Во срцето на сите овие теории на заговор е верувањето дека постои група владетели во сенка кои се педофили и се поклонуваат на сатаната и кои ги контролираат сите медиуми и политичари на планетата, и се нарекуваат групите што наводно се борат против овие тајни моќници. „QAnon“ (кјуанон).

На почетокот на октомври, Фејсбук ги отстрани сите страници поврзани со групата QAnon, вклучително и неколку групи на српски јазик и сметки кои обединија повеќе од 5.000 луѓе, повикувајќи на насилство и поширока дезинформација. Од март годинава, на Фејсбук страниците се евидентирани повеќе од 7.000 интеракции поврзани со терминот „QAnon“, кои првенствено се регистрирани во Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Една од претходно изгаснатите групи се вика „QAnon Балкан“ и имаше 8700 членови до неговото изумирање, а во неговиот опис се вели дека „Кјуанон Балкан“ во нашиот регион се бори против новиот светски поредок и сатанистите, отелотворени во т.н. на моќните кои владеат од сенките.

На страницата се вели дека администраторите се наоѓаат во повеќе градови во Србија, Хрватска, Црна Гора, Словенија и Босна и Херцеговина. Во последната објава објавена на 8 септември годинава, наведените се проблемите „со кои се соочуваат граѓаните“: „кражба на бебиња од породилиштата, одземање деца од родители од луди причини, задолжителна вакцинација, ГМО храна, 5G мрежа и, мини хидроцентрали (MHE)”.

Јавната, сè уште активна група „Кјуанон Балканика“, со скоро 450 члена, создадена во јуни 2018 година под името „Мистериозни приказни на Балканот“, а потоа во октомври истата година го смени името во Анон-Балканика, која е регистрирана во Белград и која ги споделува најавите дека „ние умираме од рак на белите дробови, а не од ковид-19“, дека „авиокомпаниите работат на остварување на сонот на Бил Гејтс за вакцинирање на целиот свет“.

Една од неодамнешните објави носи неколку слики со луѓе кои имаат некакво воспаление околу устата поради наводно носење маски со текст: „Ако вака изгледа кожата, тогаш замислете ги белите дробови, не ви треба ни круна со овие маски за да ве однесе сите во гробот“. Првите теории за „QAnon“ започнаа да се шират откако во октомври 2017 година, анонимен корисник кој потпиша „Q“ на веб-страницата „4can“, а подоцна и „8can“, објави, без докази, тврдење дека тој е разузнавач. кој има пристап до класифицирани информации.

Анализата на публикациите поврзани со QAnon на Западен Балкан од страна на Центарот за дигитална форензика помеѓу март и ноември 2020 година покажува зголемување од скоро 150 проценти во текот на целата минатата година (од 38,6 илјади публикации на 56,9 илјади).

најчитани вести

Балкан

Кога откриле дека вселенската програма што ја купиле е неисправна, Американците ги побарале парите, но секако не ги добиле назад. Русите први го освоија...

Забава

На социјалната мрежа Твитер се појавила урнебесна снимка каде што главни актери се Ана Бекута и нејзиниот партнер Милутин Мркоњиќ Мрка. Пејачката упорно се...

Забава

Многу студии покажаа дека за време на сексот, мажите постигнуваат оргазам во 95 проценти од случаите, додека жените од 50 до 70 проценти. Во...

Забава

Соништата сè уште не се доволно истражена област на свеста, но она што е познато е дека, во некои случаи, тие ги претставуваат нашите...