11 C
Skopje
сабота, април 24, 2021
spot_img

Кампања на ФИФА: Зборувајте против местење на натпревари. Препознајте, спротивставете се и пријавете

ФИФА и канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал (UNODC) ги здружија силите за нова кампања која го охрабрува луѓето кои се вклучени фудбалот да зборуваат против местење на натпревари и да ја подигнат свеста за доверливите платформи за известување на ФИФА.

Меѓународниот ден за борба против корупцијата, 9. декември, содржи пораки од голем број легенди на ФИФА, вклучувајќи ги Сун Вен, Иван Кордоба, Лук Вилшир, Ваел Гома, Стипе Плетикоса, Клементин Туре и Бибијана Штајнхаус, кои ги охрабруваат сите во фудбалот да препознаат, да се спротивстават и да пријават каков било пристап со можност да се „намести” натпревар преку доверливи платформи за известување на ФИФА.

Зборувајте против местење на натпревари. Ако ви се пристапи, препознајте, спротивставете се и пријавете на FIFA преку fifa.com/bkms и апликацијата за интегритет на FIFA или контактирајте integity@fifa.org.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести