6 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

КАКО ТИТО ГИ ИЗМАМИ АМЕРИКАНЦИТЕ ЗА 50 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ И СОЗДАДЕ СИЛНА ЈУГОСЛАВИЈА

Кога откриле дека вселенската програма што ја купиле е неисправна, Американците ги побарале парите, но секако не ги добиле назад.

Русите први го освоија небото, но Американците први стапнаа на тлото што не е земја. Американската вселенска програма во 60-тите резултираше со слетување на Аполо 11 на Месечината, а овој настан беше спонзориран и од Јосип Броз Тито, кој им продаде вселенска програма, која најверојатно била погрешна.

Во раните 60-ти години на минатиот век, југословенскиот претседател Тито им продаде на Американците вселенска програма од три милијарди долари, што денес би вредело околу 50 милијарди долари.

Имено, постои неофицијална приказна, која постојано ја демантираше НАСА, дека Американците дознале за југословенската вселенска програма во 1960 година. Оваа програма, наводно, ја купиле од Тито во 1961 година. По оваа трансакција, Југославија доживеа економски просперитет, а Тито стана еден од најпочитуваните лидери во светот. Потоа, во 1969 година, Американците слетаа на Месечината. Овој редослед на настани е очигледно логичен и потврдува дека Американците ја освоиле Месечината со помош на југословенската вселенска програма. Договорот беше навидум поволен за обете страни.

Сепак, постои и друга верзија, според која програмата што Тито им ја продал на Американците не била точна. Според оваа приказна, Тито извршил една од најголемите измами во историјата на човештвото.

Според првата верзија, Југославија наводно развила вселенска програма во објектот наречен „505“, подземниот аеродром во Жељава кај Бихаќ во денешна Босна и Херцеговина. Подземниот аеродром во Жељава до 1992 година беше најмоќната воена база во Југославија. Објектот е дизајниран уште во 1957 година под кодот „505“, а според некои проценки чинел околу 4 милијарди долари. Толку голема сума мораше да се оправда.

Тито ја продаде вселенската програма на Американците во март 1961 година, а нивниот тогашен претседател Џон Кенеди најави слетувања на Месечината на Земјата два месеци подоцна.

Бил Бери, историчар на НАСА, неколкупати негираше дека оваа приказна е вистинита, но рече дека случајно оваа приказна е вистинита, ако Американците купуваа вселенска програма од Југославија, тие никогаш немаше да ја признаат, бидејќи целосната вселенска програма мора да да бидат произведени и дизајнирани само во САД.

Според втората верзија, во која Тито продаде неисправна вселенска програма, тој ја разви оваа програма по Втората светска војна, но имаше неколку неуспешни лансирање ракети. Интересно е што во една од лансираните ракети имало свиња, што е пандан на руската Лајка. Оваа ракета заврши во Јадранското Море во италијанските води.

Во тоа време, на 12 април 1961 година, Русите веќе го испратија Јуриј Гарарин во вселената, што ги принуди Американците да најдат решение и тие ја презедоа југословенската технологија. Сепак, тој ризик не им се исплати бидејќи програмата беше погрешна, тие бараа пари назад, но секако не ги добија од Тито.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести