Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

ФИФА ги зголеми бонусите за следниот Мундијал: Македонија може до 12 милиони долари!

Светската фудбалска федерација ФИФА ги зголеми премиите за следниот Мундијал во Катар 2022 година.

Така победникот на турнирот ќе заработи 50 милиони долари, плус дополнителни 10 милиони долари за пласман, и дополнителни два милиони за подготовките.

Тоа значи дека сите учесници ќе заработат минимум 12 милиони долари, сума до која може да дојде Македонија ако се пласира на Мундијалот.

За потсетување дека вчера беше ждрепката, а таа ни ги додели Германија, Исланд, Романија, Ерменија и Лихтенштајн во квалификациите за пласман на СП.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Колку од четирите милиони евра што Собранието ги изгласа ќе бидат доделени на ДПМНЕ и колку од доделените средства партијата ќе одвои за семејствата...

Свет

Ракот на белите дробови може да биде асимптоматски подолго време, но понекогаш може да се препознае преку индиректни сигнали, како што е смеењето, пишува...

Забава

Пејачката Снежана Ѓуришиќ подолго време ужива во емотивна врска со својот партнер Вања Милошевиќ. Таа сега открила со што тој ја освои и како...

Македонија

Вчера во Романија се одржаа парламентарни избори на кои повеќе од 18 милиони граѓани имаа право на глас. Според резултатите Националната либерална партија (PNL)...