11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Цветанов: Што ќе прават следбениците на Мицкоски ако се појават докази дека продавал државни тајни на Бугарски разузнавач?

Со реакција на Фејсбук се огласи Ване Цветанов, поранешен директор на Агенцијата за спречување перење пари и финансирање тероризам. Тој јавно постави неколку прашања:

  • Што ќе прават следбениците на Мицко ако на виделина во ЈО излезат докази, дека Мицко продавал државни тајни на официјален Бугарски разузнавач, (класифицирани информации поврзани со државни тајни за Македонската стратегија како да се зачуваат идентитетот и јазикот)?
  • Што ако државниот врв има стратегија како да постигне договор во кој ќе ги заштити јазикот и идентитетот а Мицковски ги издал тие државни интереси?
  • Без разлика ако Мицко се потврди за предавник (преку докажано кривично дело Шпионажа), а Заев се докаже како херој и Државник, дали тогаш од ДПМНЕ ќе му симнат капа и би признале дека Заев е Лидерот и херојот на Македонија за 21-ви век?

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести