11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СО ОВОЈ ЛЕК МНОГУМИНА ЈА ИЗЛЕКУВАЛЕ ЈЕТРАТА И МАТКАТА

Масло од темјан се добива од зарежување на дрвото Boswellia serata, кое расте во Азија и Африка.

Маслото од темјан, со векови е присутно во медицината, и се покажало како доста делотворно сретство во борба против канцер и други тешки болести.

Мирис од темјан исто така смирува и ослободува од нервоза, го зајакнува женскиот хормонален систем и го намалува ризикот од постменопаузни тумори или циста на матка. Маслото од темјан делува на отклонување на акциозност, ги ублажува симптомите ПМС, ги елиминира инфекциите на мочните канали и ги ублажува тегобите, како и симптоми на гушење кои се јавуваат поради астма бронхитис или воспаление на плуќа.

Исто така ја регенерира кожата, забрзува зараснување на исекотини, лузни од акни, сипаници, бубулицикако и брчи на лице, ја подобрува циркулацијата на крвта…

Секако ако земата препарати од темјан, неопходно е да се консултирате со лекар.

Темјанот се повеќе се користи како лек против рак.

Се претпоставува дека маслото од темјан го двои езгрото со канцарозни ќелии од тело на цитоплазма и ги затвора, со што спречува да репродуцира оштетени ДНК кодови. Само со темјан може да се уништат канцерогени ќелии, но не и оние здрави.

Начин на користење на масло од темјан:

Разблажено масло се нанесува на секои два до три часа, локално и на делови на тело зафатени од канцер, и на табаните. Со темјанот се комбинираат и други лековите етерски масла. Во случај на канцер на матка, на пример зимзелен и темјан заедно се ставаат на табани секои три до четири часа, со директна примена на стомакот.

Етерско масло од темјан и зимзелено продираат низ кожата и во рок од пет минути се врши респорција, односно активните компоненти на маслото циркулираат низ крвта.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести