14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

ПРВ ПАТ ПОСЛЕ ГОЛЕМАТА НУКЛЕАРНАТА КАТАСТРОФА-Дрон влезе во реакторот 5 во Чернобил (ВИДЕО)

Едно од најопасните и најнепристапни места, нуклеарната централа во Чернобил, е истражувано од дронот „Елиос 2“.

„Елиос 2“ за првпат по нуклеарна несреќа во април 1986 година влезе во 5 реактор за да истражи дали има нуклеарен отпад.

Овој реактор бил во завршна фаза на изградба за време на експлозијата, но не беше познато дали во базените имало прачки со гориво од осиромашен ураниум.

„Елиос 2“ откри дека базените се празни, односно дека нема реактен нуклеарен отпад во реакторот.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести