14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

БАБА за која цел свет збори, eве што се преживеала: Пад на авион, Хитлер, рак, корона и доживеала стота (видео)

Жена од Јорк која преживеала обид на нацистички атентат, авионска несреќа, рак на дојка и коронавирус починала само девет дена после стотиот роденден. 

Ќерката Џој Ендру Мишел вели дека “очигледно се држела во животот“ за да ја премине 100 и добила честитки од кралицата, како и од многу други добри луѓе.

“Добила писмо од парот Едмонд во Оклахома, кои за нејзините подвизи читале на интернет“, рекла. “И пишуваа дека и се благодарни на воената служба… потполно неочекувано писмо“.

Прес, минатиот месец објавил како Џој стигнала до 100 во домот за нега Minster Grendž откако преживеала коронавирус пролета.

Кога била млада и работела во поствоена Германија, преживеала обид за атентат од својот возач, подоцна идентификуван како нацист. Исто така преживеала авионска несреќа во пустина како една од првите воздухопловни хостеси BOAC, а ја спасиле бедуиним, а подоцна преживеала рак на дојка.

“Живеела живот полн со драми, но своите искуства ги доживувала сосема вообичаено. Родена во Лондон, некои од нејзините најголеми пријателства ги стекнала овде кога се приклучила на VAAF.

Била стационирана во Мелбурн и Поклингтон и положила испити за наредник во Хеслингтон Хол

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести