13 C
Skopje
петок, април 23, 2021
spot_img

Ова е миленикот на АРКАН кој ЗАВРШИ НА НАСЛОВНА ВО ГЕРМНИЈА – ова е нивната приказна..

Најбогатото дете од деведесеттите во тогашна Југославија, раскажува нови приказни за растењето на жешкиот белградски асфалт. Во големата исповед Александар Мандиќ, зборува за неговиот татко Миленко Мандиќ Манди, неговото растење и Жељко Ражнатовиќ Аркан, кого го опиша како „голем господин со став“.

Тој објасни како, според неговото мислење, веста за смртта на Аркан „го запрела светот за момент“, а потоа уште еднаш посочи зошто го смета за толку „голем“ и најдобар.

– Кога командантот беше убиен, сите вести на овој свет се вклучија и ги запреа програмите заради објавување на тие вести, човекот зборуваше на 6 јазици, имаше 9 деца, човекот беше во неговиот бизнис број 1. Кога водеше пекарница беше најдобар, кога тој водеше фудбалски клуб, тој беше најдобар, кога беше во бизнис тој беше најдобар, кога продаваше сладолед во слаткарницата Ари имаше најдобар сладолед, што можеш да кажеш повеќе за тој човек, тој човек е бесмртен, рече Александар.

Наследникот на Миленко Мандиќ, човекот кој беше убиен вечерта кога беше извршен нападот врз Аркан, се осврна на неговиот однос со неговиот татко и на „лудориите“ во кои уживал како најбогато дете.

Тој го возел автомобилот како 6-годишно момче, понекогаш со својот татко, некогаш сам, вели дека од 12 години веќе го возел и по улиците, а уште како мал договарал зделки, а за се чува снимки, за некој ако не му верува да му ги покаже.

Сепак, тој признава дека сега нема да дозволи неговиот син да седи зад воланот толку млад.

Уживал во наследството што му припадна по смртта на татко му и не се срами да признае дека си наштетил трошејќи многу дури и по 30, 40 илјади марки на ден.

Не му недостасуваат пари или таков живот, туку само неговиот татко.

– Она што го наследив, го поминав сам или со некого, не е важно, моето наследство, тоа не е кривично дело, се повредив самиот, не жалам за ништо, вистинските пријатели на татко ми исчезнаа во меѓувреме, по 2000 година. Беа Славко Миљовиќ, Милан Ѓорѓевиќ Бомбона, пред тоа многу пријатели заминаа, некои беа убиени кои можеби ќе можеа да помогнат сега. Некои се или во затвор или не се финансиски способни. Татко ми ми рече дека улицата е злобна, да не одам на улица и дека нема да ми донесе ништо добро … Тој беше во право, сторив сè против тоа и така е, но јас сум задоволен, немам за што да жалам, ни за пари, само за татко ми, објасни Мандиќ.

Сè што поминал е големо животно искуство, но на крајот ги посочи зборовите на Жељко Ражнатовиќ Аркан за неговиот татко.

– Командантот постојано велеше: „Ти го имаш најдобриот татко на светот, тој колку што те сака, другите родители не ги сакаат своите деца“.  

Александар често споделува спомени и стари фотографии со својот татко, Аркан и другите пријатели на својот Инстаграм профил.

Читај Следно

10,350FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести