7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Тешки обвинувања за Федерер: Си го менува бодувањето, само за нему да му одговара!

Потпретседателот на Германската тениска федерација, Дирк Хордоф, го обвини 20-кратниот освојувач на Грен Слем титули, Швајцарецот Роџер Федерер, дека лобира за свои интереси во однос на пресметувањето на рејтинг-бодовите. Претходно стана познато дека системот за замрзнати рејтинг-поени ќе функционира во АТП до март 2021 година.

„Роџер Федерер го менува методот на бодување само за да се заштити. Ова е неодговорно и едноставно погрешно. Според мое мислење, тој ја искористи својата позиција во одборот на играчи во своја полза. Вреди да се каже дека без промени во системот за рејтинг, Федерер немаше да влезе во првите 50“, тврди Хордоф.

Поради повредата на коленото, Федерер го пропушти поголемиот дел од оваа сезона и најави дека планира да се врати на стартот на следната сезона на Австралија опен.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести