14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Земјата погодена од силна соларна бура

Најсилното соларно невреме во претходните три години се случи во неделата.
Ултравиолетовите зраци и зрачењето се расфрлани од површината на Сонцето, доловувајќи ја северната атмосфера на нашата планета.


Бурите се класифицирани во пет категории – А, Б, Ц, М и Х класа, што е далеку најсилна.
Овој пат имаше бура на ниво од М4,4, што значи дека е барем десет пати посилна од Ц класата, сепак, иако е најсилна во претходните три години, таа не е особено забележана меѓу експертите.

  • Радио-операторите шунка и маринците можеби почувствуваа чудни ефекти врз фреквенциите под 20 мегахерци, а некои преноси под 10 мегахерци целосно исчезнаа, напиша доктор Тони Филипс на веб-страницата на СпејсВатер.


Исфрлената маса, составена од плазма и придружното магнетно поле, лета низ вселената, но, за среќа, најверојатно ќе ја заобиколи Земјата.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести