9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

СПЕКТАКУЛАРНА АКЦИЈА “ДИНАСТИЈА” НА АМЕРИКАНСКАТА ДЕА – РАЗБИЕН БАЛКАНСКИ КАРТЕЛ, ЗАПЛЕНЕТ ПОЛА ТОН КОКАИН

Шпанската полиција со помош на американската агенција за борба против дрога откри нови детали за апсењето на српски државјанин осомничен за шверц на 560 килограми кокаин
Шпанската полиција објави нови детали за спектакуларната акција „Династија“, во која на крајот на октомври беа запленети повеќе од половина тон кокаин во Галиција и беа уапсени двајца Срби поврзани со балканскиот картел, а осомничените дилери на дрога беа изложени благодарение на агентот на ДЕА. против дрога), кој бил инфилтриран во криминална група.

Да потсетиме, на 31 октомври Н.Д. (37) и П. П. (36) им беа врзани лисици на српските државјани, а заедно со нив беа уапсени и неколку членови на галициската нарко банда Слаткари. Откриле 560 килограми кокаин, што со расипан автомобил планирале да го пренесат до целта, што го натовариле на камион за влечење.

Апсење на состанок

  • Членовите на бандата беа уапсени во колиба за време на преговорите за предавање на стоката. Таму „слаткарите“ се сретнаа со двајца Срби, кои наводно се дел од балканскиот картел. Србите требаше да го земат кокаин од нив. Ситуацијата беше строго контролирана, бидејќи членови на неколку полициски екипи со недели ги следеа членовите на групата и чекаа вистински момент да ги уапсат. Осомничените биле физички следени, нивните телефони биле прислушувани и каде било познато каде се наоѓа – објави шпанската веб-страница „El Correo Gallego“, повикувајќи се на извори од судот и полицијата.

Како што наведоа, за време на мониторингот на криминалната група, беа собрани доволно докази, а состаноците на членовите на групата беа документирани.

  • Агент на ДЕА, кој беше крт, беше вклучен во сè. Тајниот агент дејствувал како купувач на стоки и бил информиран за сите нивни активности и планови – според медиумите, кои ја опишувале и акцијата за апсење на српски државјани. 
  • Полицијата пресретна и го запре белото БМВ со Србите во кружен тек. Н. Д. не успеал ниту да реагира, додека П. П. се обидел да ѝ се спротистави на полицијата, но тој бил брзо совладан – пренесува страницата.

Грбот на Манчестер

За тоа време, како што велат, галичката банда слаткари чекала во куќата подготвена да предаде дрога.

  • Пакети кокаин, кои беа обележани со грбот на ФК Манчестер Јунајтед, шлеп камион и скршен автомобил, сè беше подготвено. Сепак, полицијата упаднала во вилата, ги изненадила дилерите и ги уапсила. Наводно, на членовите на бандата не им било јасно кој ги предал на полицијата – наведуваат медиумите.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести