Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ПСИХОЛОГИЈА ДОКАЖА: СТИЛОТ НА ДРЖЕЊЕ ЦИГАРА ГИ ОПИШУВА ЛУЃЕТО

Во 1950-тите, психоаналитичарот верувал дека начинот на кој поединецот држи цигара го осветлува неговото внатрешно јас, покажувајќи го неговиот карактер, расположение и несигурност.

Овој напис од 1959 година претставува неколку примери за тоа што претпоставувал психоаналитичарот Вилијам Неутра откако ги набљудувал начините на кои луѓето избираат да пушат.

Ако сте пушач, некои од нив може сами да ги препознаете.

cigareta

1. Психоаналитичарот верува дека овој вид држење цигари е типичен за жените, но може да важи и за мажите. Тој верува дека луѓето кои се однесуваат вака се несигурни, исплашени и дека имаат голем страв да не ја изгубат таа цигара, која има директна врска со тоа да не ја изгуби својата сакана. Тие се држат до него како лепак и не се пуштаат.

2. Типично за луѓето на кои им е здодевно од личноста со која разговараат. Тие треба да се концентрираат  за да не „зеваат“ од здодевност. Тие не сакаат монотонија и страсно бараат нешто ново и возбудливо.

3. Психоаналитичарот тврди дека овој човек е интелектуалец, склон кон ментално набљудување на светот и животот. Таа е веројатно одличен говорник.

4. Оваа личност е генерално несигурна и склона кон прекумерно лажење.

5. Многу напната индивидуа, директна и склона кон тврдоглавост.

6. Љубител на скапиот живот, веројатно пуши и скапи цигари, пријатен во друштво и секогаш во центарот на вниманието.

7. Оваа личност е храбра, пресметана и буквално сака да „игра со оган“.

8. Сонувач, секогаш во својот свет.

9. Многу песимистички.

најчитани вести

Македонија

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев дека е...

Македонија

Последените настани во односите помеѓу Македонија и Бугарија, заострената реторика на бугарските власти, навредите од Каракачанов и интервјуто на премиерот Зоран Заев, ги зголемија...

Свет

Бил Гејтс, милијардер, основач на „Мајкрософт“ и филантроп, ги сподели своите размислувања за иднината на глобалните пандемии во својот подкаст „Бил Гејтс и Рашид...

Забава

Ќерката на Цеца Ражнатовиќ, Анастасија Ражнатовиќ ги запали социјалните мрежи кога во кусите приказни на „Инстаграм“ објави видео додека се капе во запенета када....