9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

ОБЈАВЕНА МАПА – Овие се најбезбедни држави за Ковид-19

Има се повеќе заразени со вирусот во повеќето европски земји, а пред неколку месеци беше воведена класификацијата на земјите и областите во нив според бојата, имајќи го предвид бројот на заразени на сто илјади луѓе и процентот на позитивни.

И додека цела Европа е претежно црвена, со мал број земји и области кои успеаја да останат во портокалово како Исланд, поголемиот дел од Норвешка, Финска, како и Ирска, на картата на Европа има две мали, зелени точки.

Тоа е автономната финска провинција, островот Оланд и друга изолирана област – Фарски острови.

Според тоа, во Оланд и Фарските Острови, во последните 14 дена има помалку од 25 заразени на 100.000 жители, а учеството на позитивните тестови е под четири проценти.


Технички, ECDC тука го вклучува Гренланд.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести