Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НЕ МУ Е ЛЕСНО – МАЈКА МУ ФРЛИЛА 500 000 ЕВРА ВРЕДНА КОЛЕКЦИЈА МИСЛЕЈЌИ ДЕКА Е ЃУБРЕ

Иако родителите често не ја разбираат „лудоста“ на видео игрите, оние за кои колекционерските титули имаат огромна вредност, треба да обрнат поголемо внимание на нивната колекција кога ќе ги остават со нив за чување.

Колекционер од Њујорк тоа го научил на тежок начин. Својата вредна колекција ретро игри и конзоли ја чуваше во куќата на неговите родители, а дури неодамна откри дека неговата мајка фрлила добар дел од таа колекција во ѓубре. Веројатно не била свесна за што станува збор и едноставно сакала да ја исчисти куќата, па затоа и фрлила дел од колекцијата вредна над 500.000 долари.

Колекционерот изјави дека остана без еден куп видео игри од конзолата PS1 и постара, а повеќето од нив никогаш не беа отворени. Конзолата Фамиком, Атарис, Колеко, МегаДрајв и многу други влегоа во контејнерот, а колекционерот откри дека отиде и неговата колекција стрипови. Сумата од 500.000 долари за стари видео игри можеби ви звучи лудо, но тоа не е ниту денар кога ќе помислите дека ретки видео игри од конзоли без кои остана оваа, чинеа неколку десетици илјади долари.

Малку е веројатно дека ќе се опорави, бидејќи само неодамна дозна дека остана без тие вредни видео игри и конзоли, а тие беа фрлени порано.

Наравоучение: ако во куќата на вашите родители чувате колекторски видео-игри или ретро-конзола во совршена состојба, подобро веднаш да ги повикате за да бидете сигурни дека нема да го доживеете ова.

најчитани вести

Македонија

Десната рака на Христијан Мицкоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николовски, на последното гостување на ТВ Алфа, го обвини Зоран Заев дека е...

Македонија

Последените настани во односите помеѓу Македонија и Бугарија, заострената реторика на бугарските власти, навредите од Каракачанов и интервјуто на премиерот Зоран Заев, ги зголемија...

Свет

Бил Гејтс, милијардер, основач на „Мајкрософт“ и филантроп, ги сподели своите размислувања за иднината на глобалните пандемии во својот подкаст „Бил Гејтс и Рашид...

Забава

Ќерката на Цеца Ражнатовиќ, Анастасија Ражнатовиќ ги запали социјалните мрежи кога во кусите приказни на „Инстаграм“ објави видео додека се капе во запенета када....