25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Лекарите во Италија беа сметани за ХЕРОИ – СЕГА ТЕОРИЧАРИТЕ НА ЗАГОВОР ГИ СМЕТААТ ЗА ТЕРОРИСТИ

Во пролетта, во првиот бран на пандемијата на коронавирусот, што особено ја погоди оваа земја, италијанските лекари и медицински сестри беа славени како херои. Сепак, сега, за оној дел од Италијанците кои сметаат дека коронавирусот е голема глобална измама, тие станаа „терористи“ кои ја фалсификуваат епидемијата.

Се разбира, во другите земји во светот, помал дел од населението верува во оваа теорија на заговор и протестира против какви било епидемиолошки мерки, тврдејќи дека опасноста од коронавирус е претерана или епидемијата е исценирана како дел од ѓаволски план. Во исто време, на социјалните мрежи често се шири експлозивна, но целосно неоснована дезинформација за наводната вистина за коронавирусот, која елитите и експертите ја прикриваат или ја лажат јавноста, пренесува Индекс.хр. Тој ги виде полупразните болнички чекалништа во Милано како „доказ“ дека епидемијата е измама.

Така, неодамна на социјалните мрежи во Италија се прошири видео, во кое две жени тврдат дека се наоѓаат во одделот за итни случаи во болницата Сако во Милано, една од најтешко погодените во Италија. Жените влегуваат во зградата, покажувајќи им на гледачите полупразниот ентериер на зградата, со само неколку луѓе во чекалната. Потоа повторно излегуваат пред зградата за да покажат дека нема брза помош во редот пред болницата. Лекарите, новинарите и политичарите ве лажат, овие жени ги уверуваат своите гледачи.

https://twitter.com/Mrtdogg/status/1321519618419314689?s=19

„Тие се терористи“, заклучуваат драматично.

Но, освен што покажаа прилично недоразбирање на самото значење на зборот „терористи“, авторите на ова видео шират целосно лажни вести. Крилото на болницата во која влегоа не е оддел за итни случаи, што всушност е полно, пишува порталот Политико.еу. Соодветно на тоа, амбулантите кои се нормално паркирани во редот не се пред тоа крило на болницата. Слични неосновани обвинувања, засновани на манипулативни снимки, кружат на апликациите на Фејсбук и мобилен разговор, Вокап и Телеграм. Тие ги убедуваат гледачите дека брзата помош кружат бесцелно низ улиците без пациент или дека вклучуваат сирени само за да шират паника меѓу луѓето.

Да потсетиме, слична вирусна снимка се рашири во април, под хаштагот #filmyourhospities, исто така како лажен „доказ“ дека пандемијата е лажирана, и дека болниците се всушност празни. Дури ниту видео со пациент без маска не докажува „измама“. Дисеминаторите на дезинформации за коронавирусот, исто така, го користеа видеорепортажата на телевизиската емисија La vita in diretta на каналот РАИ 1 од 16 ноември, од одделот на болницата во Торино. Извештајот покажува лекари во целосна заштитна опрема, односно медицински вселенски костуми, како ја обиколуваат болничката соба. Но, покрај еден пациент кој е на кислород, една рамка покажува и пациент во друг кревет, без опрема за кислород и заштитни маски. Овој навидум необјаснив факт, скептиците од Ковид веднаш го користеле како доказ за наводната измама.

Сепак, објаснувањето е, како што обично се случува, далеку поедноставно. Според италијанскиот портал „проверка на фактите“ Факта, извештајот е од одделот каде се лекуваат пациенти со полесна форма на болеста, односно пациенти кои не се на апарати за дишење. На крајот на краиштата, на самиот почеток на извештајот, известувачот вели дека е во соба со двајца пациенти, а тоа е објавено и на профилот на Твитер во емисијата. Значи, друг, навидум здрав пациент, не случајно се најде во кадарот или ја разоткри „измамата“ со својот изглед.

И, како што објаснува порталот за проверка на фактите, Фактограф, италијанските упатства за употреба на опрема во болниците не пропишуваат дека заштитни маски мора да носат и пациенти. Хируршката маска се препишува само на пациенти со респираторни симптоми „ако пациентот го толерира тоа“ – што е сосема логично, бидејќи за пациенти со респираторни тешкотии, маската може да претставува преголем товар. Слична лажна вест одекна по протестот против коронските мерки на плоштадот Бан Јелачиќ во Загреб во септември. „На оние кои го негираат постоењето на овој вирус, можам само да им кажам: дојдете и посетете еден од нашите оддели. Други теоретичари на заговор тврдат дека лекарите во Италија и другите земји ја организирале оваа здравствена итна помош за да можат да заработат добро. Други препорачуваат бизарна заштита како што е јадење авокадо за ковид 19 – што истовремено тврдат дека не е ништо поопасно од грипот.

“Ако бевме нарекувани херои за време на првиот бран, сега некој се предомисли. Уморни сме, исцрпени и работиме исцрпувачки смени, обидувајќи се да ја вложиме целата енергија во заштеда на оние што ќе се разболат”, вели Андреа Артони, хематолог на одделот за ковчиња во Милано. поликлиники за Политико.

“На оние кои го негираат постоењето на овој вирус, можам само да им кажам, дојдете и посетете еден од нашите одделенија. Дојдете и видете како нашите луѓе умираат во агонија, сам и луциден”, додаде Артони.

Но, неговиот апел, како и многу слични апели на наши лекари, очигледно нема ефект врз многумина кои пандемијата ја нарекуваат „пландемија“ и на кои целата приказна за крунисувањето им е „однесена“ или целосно измислена, во режија на медиумите, политичарите и моќните луѓе од сенките како Бил Гејтс. Сопственик на бар во Милано: Бил Гејтс сака да чипира луѓе со вакцини, тој ќе не контролира од далечина

“Теориите на заговор често потекнуваат од тешкотијата да го прифатат неочекуваното. За некои луѓе, полесно е да измислат замислена злобна личност за да се борат затоа што е толку утешна, во споредба со невидлив вирус за кој чувствувате дека не можете да го контролирате”, објаснува универзитетскиот професор Масимо Полидоро.

Резултатот од неодамнешната анкета покажува дека дури 81% од Италијанците потешко прифаќаат нова блокада од првата, со поголема вознемиреност и недоверба кон властите кои се борат против пандемијата. Политико разговараше со Лука, 43-годишен сопственик на бар во Милано, кој не сакаше да го каже своето презиме и кој е убеден дека Би Гејтс планира да ја користи вакцината за ковид 19, која треба да стане достапна во следните неколку месеци, со цел да лажно чипирани милијарди луѓе. Не само што нема докази дека вакцината против коронавирус содржи некаков микро или нано-чип, туку такво нешто не е ниту технички можно.

На тој начин, тврдат Лак и многу други верници во теории на заговор, луѓето ќе можат да се контролираат од далечина. На прашањето каде ја слушнал приказната, Лук одговара дека ја слушнал од пријател кој студирал во САД и кој „знае сè“.

Ваквите теории на заговор, како што се очекуваше, започнаа да се прелеваат од Интернет во реалниот живот. Во Милано овој месец, една жена почна да удира во паркирана амбуланта, додека возачот чекаше болничари да се качат на пациент со ковид 19. Во исто време, расеаната жена почна да му вика дека тој и неговите колеги се „терористи“ кои „одат наоколу со сирени за заплашување на луѓето “.

Покрај малтретирањето на медицинскиот персонал и бунтот против епидемиолошките мерки, се поголеми се стравувањата дека овие теории на заговор ќе ја поткопаат и програмата за масовна вакцинација што треба да стави крај на пандемијата. Според неодамнешното истражување, секој шести Италијанец вели дека нема да биде вакциниран против коронавирус, а 42% од нив рекле дека ќе чекаат да се разбере подобро ефектот на вакцината. Само една третина од испитаниците изјавиле дека ќе бидат вакцинирани што е можно побрзо.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести