7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ЕУ ГИ ОДБИ ВАКЦИНИТЕ Бионтек и Фајзер – еве зошто

На барање на фармацевтските компании Pfizer и BionTek условно да ја одобрат вакцината што заеднички ја развиваат, одговори денеска Европската агенција за лекови.

Таа изјави дека ќе одговори на тоа барање само откако ќе се увери дека вакцината е доволно безбедна.

Како што беше најавено, таа може да одговори на тие аргументи најдоцна за четири недели, односно до 29 декември, пренесува АП.

Американската компанија Модерна ќе одлучи за истото барање до 12 јануари следната година.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан претходно објави дека вакцинацијата во таа земја може да започне пред крајот на оваа година, но по одбиеното барање, тој ја пренасочи прогнозата кон почетокот на следната година.

„Претпоставувам дека можеме да започнеме со вакцинирање најдоцна во јануари“, рече тој.

Вакцината не беше достапна за општата популација до почетокот на летото.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести